Corona Virüsü Paniğini Sorgulayan 12 Uzman

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2020

İngiliz Online Haber Sitesi OffGuardian'ın Haberi

Haberin Videosu (57:34 -1:12:16) Doctors and Scientists Against CoronavirusProf Dr Sucharit Bhakdi

Mikrobiyoloji uzmanı. Mainz de Johannes Gutenberg Universitesinde profesor ve Tıbbi mikrobiyoloji ve Hijyen enstitüsünün başkanıydı ayrıca Alman tarihinde en çok alıntı yapılan araştırma bilim adamıdır.

Wikipedia

YouTube

Yeni virüsle, 1 milyon enfektenin önümüzdeki 100 gün boyunca günde 30 ölüme yol açacağından korkuyoruz. Fakat; "normal koronavirüs (covid-19 olmayan)" testi pozitif olan 20, 30, 40 veya 100 hastanın her gün ölmekte olduğunun farkında değiliz.

[Hükümetin COVID19 önlemleri] garip, saçma ve çok tehlikelidir […] Milyonlarca insanın yaşam beklentisi kısalıyor. Dünya ekonomisi üzerindeki korkunç etki, sayısız insanın varlığını tehdit ediyor. Tıbbi bakımdan ise sonuçları çok çarpıcıdır. Zaten ihtiyacı olan hastalara yönelik hizmetler azaltılmış, ameliyatlar iptal edilmiş, hastane personeli azalmaktadır.

Bütün bunlar tüm toplumumuzu derinden etkileyecektir.Dr Wolfgang Wodarg

Akciğer ve solunum yolları konusunda uzmanAlman hekimdir. Politikacı Avrupa konseyi parlementerler birliği eski başkanıdır. 2009 yılında Domuz Gribi Pandemisine karşı Avrupad’a iddia edilençıkar çatışmalarını araştırmaya yönelik bir soruşturma talep etmiştir.

Wikipedia

YouTube - Corona Paniğinin İç Yüzü | Dr Wolfgang Wodarg (13.03.2020)

Politikacılar, kurumları için kaynak (finansman) bulmak için göz önünde olmak isteyen bilim adamları ile sınanmaktadırlar. Şu anda dikkatlerden kaçan şey mantıklı bir bakış açısının ortadan kalkmasıdır.

Sormamız gereken sorular şunlardır: Bu virüsün tehlikeli olduğuna nasıl karar verdiniz? Önceden bu durum nasıldı? Geçen sene de aynı durum meydana gelmemiş miydi? Bu gerçekten yeni bir durum mu?

Bunlar gözden kaçmaktadır.Prof Dr Joel Kettner


Manitoba Üniversitesi Toplum Sağlığı Bilimleri’nde professor ve cerrah , Manitoba Eyaleti Halk Sağlığı Başkanı ve Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi Müdürü.

University of Manitoba

YouTube

Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Pandemi hakkında konuşmuyorum, çünkü her yıl bir tane olmak üzere 30 tanesini gördüm. Buna grip denir. Ve diğer solunum yolu hastalıkları virüsleri, ne olduklarını her zaman bilmiyoruz. Ama bu reaksiyonu hiç görmedim ve nedenini anlamaya çalışıyorum.

[…]

Halka verilen mesajlar bakımından endişeleniyorum, insanlarla temas kurma, insanlarla aynı alanda olma, ellerini sıkma, insanlarla toplantı yapma korkusu hakkında endişeliyim. Bununla ilgili birçok sonuç için endişeleniyorum.

[…]

Şimdiye kadar en fazla vaka ve ölümün yaşandığı Hubei eyaletinde, bildirilen gerçek vaka sayısı 1000 kişi başına 1 ve bildirilen gerçek ölüm oranı 20.000'de 1'dir. Belki de bu, olaylara farklı bir bakış açısı ile bakmaya yardımcı olabilir.Prof Dr John Ioannidis

Stanford Üniversitesi Tıp fakültesi Sağlık Araştrma ve Biyomedikal Veri Bilimleri’nde Tıp Profesörü, Stanford Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesinde İstatistik Profesörü. Stanford Önlem Araştırma Merkezi Müdürü ve Stanford Üniversitesi Meta araştırma Yenilik Merkezinde eş başkandır. Ayrıca Avrupa Klinik araştırmalar dergisinde baş editördür. Ionnia Tıp Fakültesinde Hijyen ve Salgın Hastalıklar Departmanında başkandı ayrıca Tufts Tıp Fakültesinde yardımcı doçentti.

Hekim bilimadamı ve bir yazar olarak kanıta dayalı tıp , salgın hastalıklar veri bilimleri ve klinik araştırmalara katkılarda bulunmuştur.. Buna ek olarak Meta araştırmalar alanında öncülük etmiştir. Basılı birçok araştırmanın iyi bilimsel kanıt standartlarını karşılamadığını göstermiştir.

Wikipedia

YouTube

SARS-CoV-2 için test edilmiş hastalar orantısız olarak ciddi semptomları ve kötü sonuçları olan hastalardır. Çoğu sağlık sistemi sınırlı test kapasitesine sahip olduğundan, seçim yanlılığı yakın gelecekte daha da kötüleşebilir.

Kapalı bir nüfusun tümünün test edildiği durumlardan biri Diamond Princess gemisi ve karantina yolcularıydı. Vaka ölüm oranı % 1'di, ancak bu, Covid-19'dan ölüm oranının çok daha yüksek olduğu, büyük ölçüde yaşlı bir popülasyondu.

[…]

Covid-19 vakası ölüm oranı bu kadar düşük olabilir mi? Hayır, bazıları yaşlı insanlarda, yüksek orana işaret ediyor. Bununla birlikte, onlarca yıldır bilinen hafif veya soğuk algınlığı tipi koronavirüsler bile bakım evlerinde yaşlıları enfekte ettiğinde vaka ölüm oranları % 8'e kadar çıkabilmektedir.

[…]

Orada yeni bir virüs hakkında bilgimiz olmasaydı ve PCR testleri olan bireyleri kontrol etmemiş olsaydık, “grip benzeri hastalıklara” bağlı toplam ölümlerin sayısı bu yıl olağandışı görünmüyordu. En fazla, bu gribin bu sezon ortalamadan biraz daha kötü göründüğünü rastgele belirtmiş olabiliriz.Dr Yoram Lass

İsrailli hekim, politikacı ve Sağlık Bakanlığı eski Genel Müdürüdür ayrıca Tel Aviv Üniversitesi Tıp Fakültesinde yardımcı Dekan olarak çalışmış, 1980lerde Bilime dayalı bir televizyon programı olan Tatzpit’i sunmuştur.

Wikipedia

YouTube

İtalya, herhangi bir Avrupa ülkesinin üç katından fazla, solunum problemlerinde muazzam morbiditesi (hastalık oranı) ile bilinir. ABD'de düzenli bir grip mevsiminde yaklaşık 40.000 kişi ölüyor ve şimdiye kadar çoğu Washington, Kirkland'daki bir bakımevinde 40-50 kişi koronavirüsten öldü.

[…]

Her ülkede, koronavirüsten ölenlere kıyasla normal (mevsimsel) gripten daha fazla insan ölmektedir.

[…]

… Hepimizin unuttuğu çok güzel bir örnek var: 2009'daki domuz gribi. Meksika'dan dünyaya ulaşan bir virüstü ve bu gribe karşı herhangi bir aşı uygulanmadı. Ama o da ne? O zamanlar Facebook yoktu ya da belki de vardı ama hala emekleme dönemindeydi. Koronavirüs, aksine, halkla ilişkileri olan bir virüstür.

Hükümetlerin virüsü bitirebileceğini düşünen kişiler tamamen yanılmaktadırlar.