top of page

16 Nisan Raporu

London Times gazetesi şu an İngiltere’de yaşanan fazladan ölümlerin %50’sinin korona virüsünden değil, ama tecrit, genel panik ve kısmi sosyal çöküşün etkilerinden kaynaklanabileceğini, bildiriyor. Bu ölüm sayısı haftada 3000’i bulmaktadır. İngiltere’deki korona tanımı (korona virüsünden değil de) korona virüs ölümleri ve “kuşkulu vakaları” da içerdiği için, aslında bu rakam daha da yüksek olabilir. Buna ek olarak, “korona ölümleri” ‘nin yaklaşık %50’si, genel bir tecritte hiç de daha iyi korunmayan, bakım evlerini de içermektedir.


Danimarka’da tecrit şu an pişmanlık uyandırmaktadır. Aarhus Üniversitesi Hastanesi’nden Profesör Jens Otto Lunde Jørgensen’e göre: “Durdurma düğmesine asla basmamalıydık. Danimarka sağlık sistemi durumu kontrol altına almıştı. Tam tecrit aşırı bir adımdı.” Danimarka şu sıra okullarını yeniden açmaktadır.


Tecritin olumsuz sonuçları konusunda ilk uyarıda bulunanlardan biri olan Yale Üniversitesi profesörlerinden David Katz, şu anki duruma ilişkin bir saat süren ayrıntılı bir söyleşide bulunmuştur.


Alman virolog Hendrik Streeck, süpermarketler, restoranlar veya kuaförlerde şu ana kadar hiçbir “smear enfeksiyonu“ bulunmadığını açıklamaktadır.


İtalya’nın Lombardiya bölgesindeki Robbio belediyesinden gelen yeni antikor verileri, hiçbir belirti yaşamadıkları veya hastalığı çok hafif belirtilerle geçirdikleri için, başlangıçta düşünülenden yaklaşık on kat daha fazla insanın korona virüsü kaptığını gösteriyor. Gerçekleşen bağışıklık geliştirme oranı %22’dir.


İsviçre’nin Zürih kantonundan gelen yeni veriler, Kovid-19’a bağlı ölümlerin yaklaşık %50’sinin huzur evlerinde veya bakım evlerinde gerçekleştiğini gösteriyor. Yine de oralarda bile testleri pozitif çıkan insanların yaklaşık %40’ı hiçbir belirti göstermemiştir. İsviçre’de testleri pozitif çıkıp ölenlerin yaş ortalaması şu an 84’tür.


İsviçre enfeksiyonoloji baş hekimi Pietro Vernazza, "virüsle yaşama" stratejisi konusunda yaptığı yorumda, başka şeylerin yanısıra, riskli insanların bireysel olarak en iyi biçimde korunmasını da öneriyor ve genel nüfusun bağışıklık geliştirmesinin riskli insanlar için de bir koruma olduğunu, söylüyor.


İngiltere’deki bir websitesi olan Lockdown Skeptics, Kovid-19’a ile ilgili olarak alınan önlemleri ve genel medya haberlerini eleştiriyor.


Avusturyalı sivil toplum kuruluşu "Kanıta-dayalı korona bilgilendirme girişimi" yeni korona virüsüne ilişkin çalışmalara ve analizlere bir genel bakış sunmaktadır.

Almanca Belgesel: “Die WHO – Im Griff der Lobbyisten" (WHO (Dünya Sağlık Örgütü) - Lobilerin Kıskacında) (ARTE televizyonu, 2017)82 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page