top of page

Çocuklar Covid-19'a Bağışık mı? Okulların Kapatılması Yararlı mı Değil mi?

Güncelleme tarihi: 20 Tem 2021

Çocuklar Covid-19 a Bağışık mı?

Fransa'dan bir vaka şu ara araştırmacılar ve birçok ebeveyni ilgilendiriyor. Dokuz yaşındaki bir kız çocuğunda belirti geliştirmemiş olmasına rağmen koronavirüs tespit edimiş. Pozitif bu korona testinden sonra, iki haftalık inkübasyon evresinde kızın temas ettiği 172 kişi de test edilmiş - sonuçta üç kayak kursuna katılmış, test edilen 172 kişinin tamamı için negatifmiş.


Şimdi dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar kendilerine şu soruyu soruyor:

On yaşın altındaki çocuklar koronavirüse “bağışık” mı? İzlanda'dan geniş kapsamlı bir çalışma, birkaç gün önce bu sonuca ulaşmış ve bu da günlük bakım (anaokulu) ve ilkokul çocuklarının birçok ebeveynine umut vermeli. İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te Corona ile ilgili yaklaşık 13.000 kişi test edildi. Erkeklerin %0,9 u ve kadınların % 0,6 sı pozitif çıktı. Bununla birlikte 10 yaşın altında hiçbir çocuğa virüs bulaşmadığı tespit edildi.


Almanya’da da Bu Soruya Cevap Aranıyor

Heinsberg Studie olarak adı geçen Bonn Üniversitesinden virolog Prof. Hendrik Streeck’in yürüttüğü çok kapsamlı araştırmanın ara sonuçları açıklanmıştı. Bu hafta içinde de çalışmanın tamamını sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Bu çalışma sadece çocuklarla ilgili değil, hastalığın ne şekilde yayıldığına ve insan vücudunda nasıl etkileri olduğuna bakıyor.


Baden- Württemberg’de Yeni Bir Araştırma

Prof. Georg Hoffmann. Heidelberg Çocuk Kliniği başkanı, 22 Nisanda başlayan Tübingen, Freiburg ve Ulm'deki üniversite kliniklerinde yaklaşık 2.000 haneyi test edecek olan ülke çapındaki araştırmayı koordine ediyor. Almanya'da 4 üniversite hastanesinin katıldığı bir tarama çalışması başlatıldı..Fikir Eyalet Başbakanı Bilim Danışma Grubundan gelmiş .“Çocuklar için yetişkinlerden farklı bir başlangıç ​​noktamız olup olmadığını hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmak zorundayız. Buradan, virüsün toplumu nasıl etkilediği hakkında önemli sorular için sonuçlar çıkarabiliriz, çünkü siyasi kararlarımızı sadece epidemiyolojik ortamlarda net bir şekilde verebiliriz, ”diyor Baden-Württemberg eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann


“Çocuklar ana kurbanlar”. “Halkın katlanmak zorunda olduğu kişisel özgürlüklere ilişkin tüm kısıtlamalarda çocuklar en çok etkilenenler. Anaokulunu, okulu ve arkadaşlarına erişimi kaldırıyoruz. Bu nedenle, kapatmaların epidemiyolojik olarak haklı olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. ” diyor Baden Württemberg Bilim Bakanı Theresia Bauer.


Hükumet tarafından 1,2 milyon Avro destek alan çalışmaya, bölge başına 500 olmak üzere yaklaşık 2000 ebeveyn-çocuk çifti katılıyor. Katılımcılar 1 ile 10 yaşları arasında bir çocuk ve bir ebeveyn olacak şeklinde. Amaç, kaç çocuğa ve ebeveynine korona virüsü bulaşmış olduğunu veya korona virüsü ile zaten temas etmiş olanların daha sonra antikor oluşturup oluşturmadığını araştırmak. Bunun yanı sıra, araştırmacılar çocukların aslında ebeveynlerinden daha az enfekte olup olmadıklarına veya enfekte olduklarında ne gibi belirtiler olduğuna bakıyorlar.

Bu ülkelerde, okullar resmen eğitim için kapalı olsa da, ebeveynler çalışmak zorunda olduklarından, bazı çocuklar okula gidiyorlar.

Bilim insanları ayrıca, işte bu mecburi bakımda olan çocukların(aileler çalışma zorunda olduğundan okullara –eğitim amacı dışında giden, az sayıda çocuk) yani birbirleriyle temas kurmaya devam eden çocuklardan elde edilen sonuçları, haftalarca sadece çekirdek ailede tek başlarına yaşayan çocuklarla karşılaştırarak önemli bilgiler elde etmeyi umuyorlar.Okulların Kapatılması - Yararlı mı değil mi?

İsviçre’de de bu konuyla ilgili farklı çalışmalar değerlendiriliyor.


www.infect.ch ‘de 4. Nisan 2020’de yayınlanan, daha sonra da güncellenen yazıda şöyle denmektedir:

“İspanyol gribi deneyiminden ve domuz gribi sırasındaki model hesaplamalardan şimdiye kadar okul kapatmalarının yararlı olduğunu görmüştük, ama aynı şeyin covid-19 için geçerli olup olmadığı belli değil. Araştırma yapılıp okulların kapatılıp kapatılmamasının tekrar gözden geçirilmesi gerekmekte, bunu da yaparken yeni verilerin analizine ihtiyaç var. Salgının yayılmasında çocukların rolünü kavramaya çalışan araştırmacılar, ailelere yayılmış toplam 31 vakayı incelemişler. Burada vakaların %10 undan azının covid-19 un çocukların bulaştırmasından kaynaklandığı ortaya çıkmış.


Bu şaşırtıcı, çünkü gripten çocukların çok önemli taşıyıcılar olduğunu biliyoruz. Kuş gribi salgınlarının (H5N1) çocukların yüzde 50'sinden fazlasına neden olduğunu gösterdiğini.. Covid-19'un yayılması gripten açıkça farklı görünüyor. Okulları kapatma kararımızın tamamen pandemik grip deneyimine dayandığını düşündüğümüzde, bu önemli bir bulgudur.


Matematiksel modeller aynı yöne işaret ediyor

Bir başka önemli çalışma 27 Mart 20'de MedRxiv'de Davies ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen araştırma. Bu araştırmacılar, çocuklarda belirgin olarak azalmış belirti oranının sonucunu incelemişler. Bu olgu için henüz iyi bir açıklamamız yok, ancak Covid-19 ile çocukların hastalanma veya belirti gösterme olasılığının daha düşük olduğunu biliyoruz, demekteler. Yazarlar ayrıca iki enfeksiyon Covid-19 ve influenza yayılmasını karşılaştırmak için matematiksel modeller kullanmışlar. Karşılaştırma Covid-19 ve influenza arasında büyük bir fark olduğunu ortaya koyuyor: Grip yayılması okulları kapatarak önemli ölçüde geciktirilebilirken, böyle bir etki Covid-19 ile çok az fark edilebilir. Okulları şimdi tekrar açmalı mıyız? Nasıl devam edileceği sorusu dikkatle düşünülmelidir. Ancak şu anda zaman baskısı altında alınan kararın bugün bu verilerle farklı olabileceği bir durumdayız. Artık pandemik influenza verilerinin Covid-19 için geçerli olmadığını biliyoruz.


Başka bir sorun daha var: Çocuklar yayılmaya büyük katkıda bulunmasa bile, hastalığı geçirebilirler; genellikle çok hafif belirtilerle. Peki neden onları enfeksiyondan korumak zorundayız?


Elbette, İsviçre’yi şimdiye kadar büyük bir sorun yaşamadan yapmış olduğu gibi, çocukları okula tekrar başlamalarını sağlarken, yaşlı nüfus ve çocuklar için hijyen önlemlerine uyulmaya devam etmesini sağlamalıyız. Covid-19'un uzun vadede yayılmasını önleyemesek bile, yaymanın çok hızlı ilerlememesini sağlamalıyız.


12 Nisan 2020 :

Bu blogun yayımlandığı tarihte (6.4.20), Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı Sağlığında (Viner ve ark.) Bu konuda sistematik bir derleme yayınlanmıştır. Makale 16 bildiriyi özetlemektedir. Sonuçlar esas olarak bizimkilerle örtüşmektedir: Bilimsel değerlendirme, okulların kapatılmasının Covid-19 salgınının yayılması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir.


Birçok ülkede, şehirde çocukların sadece okullara gitmesi değil, parklarda oynaması da kısıtlanmış veya yasaklanmış durumda. Kademeli olarak bazı yerlerde farklı uygulamalarla okullar açılıyor.


Dileğimiz, çocuklar bir arada olsunlar, okulda, parkta, ormanda etkileşim halinde olsunlar, büyükanne-büyükbabaları ile kucaklaşsınlar, herkesin yaşam sevinci geri gelsin.

Ülkelerin corona virüs ile mücadelelerindeki başarı oranı sadece rakamlarla ölçülmemeli. En önemli başarısızlik, çocuklar, yaşlılar, kronolojik hastalıkları olanlar da dahil toplumun genelinin yaşadığı psikolojik çöküştür. Ve o çok zor tamir olur.Çeviren ve Derleyen : Ş.Ş.


Kaynaklar

infekt.ch (06.04.2020 - Prof. Dr. med. Pietro Vernazza)

heidelberg24.de (29.04.2020)

baden-wuerttemberg.de (24.04.2020)

coronagercegi.com (23.04.2020 - Ş.Ş.)


617 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments