top of page

D İ K K A T !!! BURUN SPREYİ şeklinde Uygulanan GRİP AŞISI!

Güncelleme tarihi: 20 Tem 2021

● Bu videoda burun spreyi ile grip aşısı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz!

● Bu videoyu tüm ebeveynlere ve özellikle de hala aşı yaptırmanın iyi bir şey olduğunu düşünenlere iletin lütfen.

Burun spreyi şeklinde uygulanan grip aşısı

Buna dair bilmeniz gerekenler :


Çocukların gribe karşı burun spreyi ile aşılanabileceklerini veya aşılanmaları gerektiğini herhalde artık herkes duymuştur. Bu aşı 2013 ‘den beri onaylanmış olarak kullanılmaktadır. Aşıların genelde sorunlu olmaktan öte bir durumda olmaları bir yana özellikle burada neyin hangi durumda neye sebep olabileceğini bilmek ve son derece dikkat etmek gerekiyor.

Bunun için spreyin kullanım kılavuzuna bir bakalım.

Fluenz Tetra nedir ve ne için kullanılır?

Fluenz Tetra (Influenza) gripten korunmak için kullanılan bir aşıdır. 2 yaşından 18 yaş sonuna kadar kullanılır. Fluenz Tetra, aşının içinde bulunan 4 virüs suşuna (çeşidine) ve onlara çok yakın virüs suşlarına karşı korur.


Nasıl etki eder?

Aşı olan kişinin kendi bağışıklık sistemi, grip virüsüne karşı bedeni korumak üzere harekete geçerek bir koruma oluşturur. Aşı içersinde bulunan maddelerden hiçbiri grip olmanıza neden olmaz.


AÇIKLAMA : Grip aşısı olmuş olanlar bunun doğru olmadığını bilir. Ben yıllar önce okulda grip aşısı olmuştum. Hem de daha önce hayatımda hiç grip olmamama rağmen, sırf başkalarının telkinlerine izin verdiğim için. Sonuç, hayal edilebilecek en ağır gribi geçirdim. Fakat kullanım kılavuzuna devam edelim.


Fluenz Tetra’daki aşı virüsleri, tavuk yumurtalarında üretiliyor. Aşı, her yıl DSÖ’nün yıllık yönergelerine uygun olarak uyarlanan 4 virüs suşu ile üretiliyor.


Tavuk yumurtaları konusunda hemen 2. maddeye geliyoruz.

2. Fluenz Tetra kullanmadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Fluenz Tetra şu durumlarda KULLANILMAMASI gerekir:

 • Eğer gentamisin, jelatin veya 6. bölümde belirtilen maddelere karşı aşırı hassassanız (alerjiniz varsa)

Bunun üzerine daha fazla konuşacağız

 • Eğer önceden yumurta veya yumurta proteinine ağır alerjik reaksiyon göstermişseniz (alerjik reaksiyon belirtileri 4. madde olan “Olası yan etkiler nelerdir?” ‘de belirtilmiştir),

 • Eğer Bağışıklık sisteminiz bir kan hastalığı veya kanserin etkisi altındaysa,

 • Doktorunuz bağışıklık sisteminizin bir hastalık veya herhangi bir ilacın kullanımından dolayı zayıfladığını bildirmişse,

Ve bunu bilmek çok çok önemli :

 • Eğer asetilsalisilik asit (ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda kullanılır) alıyorsanız. Bu durumda, çok nadir görünen, fakat ağır bir hastalığa (Reye-Sendromu) yakalanma riski vardır.

Asetilsalisilik asiti mutlaka bazılarınız duymuştur. En bilineni Aspirin veya ASS100 ‘dür. Birçok ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçta da bulunur. Ve eğer bundan kullanmışsanız veya aşıdan sonra kullanılırsa peşinden Reye-Sendromu gelebilir. Burası önemli. Bakalım Wikipedia bu konuda ne diyor?


Reye-Sendromu beyinde akut bir zarara (ensefalopati) ve karaciğer yağlanması şeklinde görülen nadir bir hastalık. Özellikle 4-9 yaş arası çocuklarda görülmekle birlikte her yaş grubunda da görülebilmekte. Hastalık, %25 ölümle sonuçlanırken, %30’unda kalıcı nörolojik hasara neden oluyor. Örneğin; konuşma ve öğrenme yetisinin kaybı.


Yani bu şu demek oluyor, çocuğumu burun spreyi aşısı ile aşılatırsam ve belki büyükannesinin veya başka bir yakınının ona aspirin içirdiğini bilmiyorsam veya delikanlı, dolaptan baş ağrısına karşı kendi bir aspirin alıp içmişse çocuğumun ölme veya kalıcı nöronal hasara uğrama tehlikesi var. Ayrıca aşılanan bu çocukların aşıdan sonra 4 hafta boyunca asetilsalisilik asit içeren ilaç almamaları gerekiyor ki böyle bir tehlikeye girmesinler. Yani bu aşı için ön görülmüş 18 yaşa kadar olan çocukların 4 hafta boyunca gözden ayırılmaması gerekir. Çünkü aspirin, baş ağrısında hemencecik verilen bir ilaçtır.


Kullanım kılavuzundaki gebelik veya emzirmeyle ilgili bilgi de ilginçtir.

Eğer gebeyseniz veya gebe olma şüpheniz varsa veya

Ve burası ilginç

Yakında gebe kalmak gibi bir niyetiniz varsa veya emziriyorsanız bu aşının uygulanmasından önce doktorunuza, eczacınıza veya tıbbi bir uzmana danışın. Gebelikte veya emzirenlerde Fluenz Tetra’nın kullanımı önerilmemektedir.


Yani gebe kalmak istiyorsam bu aşıyı KULLANMAMALIYIM. Bu da Billi Boy’un (Bill Gates) nüfus planlamasına çok iyi uyar. Hepiniz grip aşısı olun. Böylece o da hedefine yaklaşmış olur.

Bir de yan etkilerine bakalım.


Nadiren (10.000’de 1) :

 • ağır alerjik reaksiyon: Belirtileri, nefes daralması yüzde veya dilde şişkinlik olabilir.


Çok sık olarak (10’da 1) :

 • burunda akıntı veya tıkanıklık.

 • iştahsızlık.

 • halsizlik görülmesi


Sık olarak (10’da 1’den daha az) :

 • ateş,

 • kas ağrıları

 • baş ağrısı


Arasıra (100’de 1’den daha az) :

 • ciltte döküntüler

 • burun kanaması

 • alerjik reaksiyon


Bunların hiçbiri o kadar da önemli değil! Değil mi?

Ve elbette bu belirtiler arasında yer alamayan bir yan etkinin görülmesi halinde bunun Paul Ehrlich Enstitüsü’ne bildirilmesi gerektiği uyarısı da unutulmamış.

Aşının zararlarını gizlemekte usta oldukları için aşıdan sonra insanlara ne olduğunu bilmeleri de gerekir.


Gelelim aşı içeriklerine…

Öncelikle burada her yıl ihtiyaca göre uyarlanan 4 influenza suşuna bakalım.

Ayrıca bunlar Vero-Hücrelerinden tersine gen teknolojisi yöntemiyle üretilmekte. Yani bu ürün, genetiği değiştirilmiş canlı organizmalar içeriyor.

Kullanım kılavuzunda böyle yazıyor.

Bu 4 grip virüsü suşunun kökeni Guandong (Çin), Havai, Hongkong (Çin), Vaşington ve Phuket (Tayland). -Bu aşıyı olduktan sonra insan bayağı enternasyonal oluyor-

Ve güzel bir karışım olabilmesi için aşı şunları da içermektedir :


Sakaroz yani bildiğimiz şeker.

 • Kaliumhidrojenfosfat (potasyumdihidrojenfosfat). Bu, fosforikasitin ikincil fosfatıdır. Ve fosforun, hiperaktifliğe, alerjik reaksiyona ve osteoporoza neden olduğu şüphesi bulunuyor. Ayrıca gübre malzemesidir.

 • Kaliumdihidrojenfosfat (potasyumdihidrojenfosfat) gübre ve yiyeceklerde katkı maddesi olarak (E340) kullanılıyor.

 • Ayrıca domuzdan elde edilen jelatin var. Bilmeyenler için, jelatin, proteinden oluşan kolajen içerikli, örneğin inek veya domuzun derisi, kemikleri ve bağ dokularından elde edilen hayvansal maddelerden oluşan bir karışımdır.

 • Sonra argininhidroklorür var. Prensipte buna karşı söylenecek birşey yok. Fakat yan tesirleri olarak fenalık hissi, kusma ve ishal gibi belirtiler görülebilir.

 • Bunların dışında mononatriumglutamat-monohydrat var. Glutamat, çoğumuzun lezzet kuvvetlendirici (çeşni) olarak bildiği bir madde. Medyaya göre tamamen zararsız. Ancak glutamat hayvanlarda test edildi. Bu hayvan deneylerinin en tanınmışı J.W. Olney’inki. Olney, ABD’nin en saygın nörolog ve psiko-patalogları arasında yer alır. Yaptığı büyük keşifle glutamatın yavru farelerin beyin bölgesinde minik oyuklar açılmasına ve yaralanmalara neden olduğunu gösterdi.

 • Ve son içerik su.

Yani biz ve dolayısıyla çocuklarımız bu aşıyla, tüm Dünya’dan gelen 4 grip virüsüyle birlikte şeker, fosfor, bağ dokusu, domuz kemikleri ve gulamatla zenginleştirilmiş bir karışım alıyoruz.

Ve bu karışım, tüm bunlar yetmezmiş gibi yanlışlıkla veya düşünmeden bir aspirin tableti yutulduğunda bizi ve dolayısıyla çocuklarımızı sonunda öldürebilir veya nörolojik olarak hasara uğratabilir.


Bense bu konuda size sadece “kendinize ve çocuklarınıza iyi bakın” diyebilirim.


Sizin Sandranız


Öneri ve Çeviri Desteği: E.Z.


Kaynak:

310 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page