top of page

CIA Başkanı’nın Bu Açıklaması Bir İTİRAF olabilir mi?

John Brennan (CIA Eski Başkanı)

29.06.2016'da Dış İlişkiler Konseyi'ndeki "Küresel Güvenliğe Yönelik Ulusötesi Tehditler" Konulu Konuşmasından

Uçaklardan çıkan gaz (havada saatlerce asılı kalan) bugüne kadar hep hava koşullarına bağlı su buharı olarak açıklanıyordu ya... CIA Başkanı'nın bu demecinde verdiği bilgiye göre, klasik teze resmi bir ağızdan alternatif ihtimal sunulmuş oldu.Diğer bir örnek, küresel iklim değişikliğinin ısınmaya olan etkilerini potansiyel olarak tersine çevirmeye yardımcı olabilecek ve genellikle toplu olarak jeo-mühendislik olarak adlandırılan teknolojiler dizisidir.


Kişisel olarak dikkatimi çekenlerden biri "stratosferik parçacık - aerosol enjeksiyonu", yani SAI.

Tıpkı volkanik patlamaların yaptığı gibi, güneşin ısısını yansıtmaya yardımcı olabilecek parçacıklarla stratosferi spreyleme yöntemi.


Bir SAI programı, küresel sıcaklık artışlarını sınırlayarak daha yüksek sıcaklıklarla ilişkili bazı riskleri azaltabilir ve dünya ekonomisine fosil yakıtlardan dönüşüm için ek süre sağlayabilir. Bu işlem aynı zamanda nispeten ucuzdur.


Ulusal Araştırma Konseyi, tam olarak harekete geçirilmiş bir SAI programının yıllık olarak yaklaşık 10 milyar dolara mal olabileceğini tahmin ediyor.


Ne kadar ümit verici olsa da, SAI konusunda ilerlemek hükumetimiz ve uluslararası toplum için de bir takım zorluklar ortaya çıkaracaktır.


Teknik taraftan bakıldığında, diğer iklim değişikliği etkilerini ele almak için sera gazı emisyon azaltımı uygulamalarının SAI'ye eşlik etmesi gerekecektir.

Mesela okyanus asitlenmesi gibi, çünkü SAI tek başına atmosferdeki sera gazlarını ortadan kaldırmayacaktır.


Jeopolitik açıdan bakıldığında bu teknolojinin hava koşullarını değiştirme ve Dünyan'nın bazı bölgelerine FAYDA, diğer bölgelerine ZARAR sağlama potansiyeli, bazı milletlerin sert muhalefetine sebep olabilir.


Diğerleri SAI'nin faydalarından yararlanabilir ve karbondioksit azaltma taahhütlerini gevşetebilir.


Ve diğer çığır açan teknolojilerde olduğu gibi SAI ve diğer jeomühendislik girişimlerinin devreye alınması ve uygulanmasına rehberlik etmek için küresel normlar ve standartlar eksiktir.


Çeviri : @hamityanik

101 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


● “Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır” - Nutuk (Atatürk)

 

● Önce seni görmezden gelirler, Sonra sana gülerler, Sonra sana saldırır ve seni yakmak isterler. Sonra da anıtını dikerler. (Nicholas Klein)

● Alay etmek baskı gibidir. Uygar bir ülkede bir hareket, alay edilerek yok edilemediğinde yavaş yavaş saygı görmeye başlar (Mahatma Gandhi)

● Ülkenin senin için ne yapabileceğini değil, senin ülken için ne yapabileceğini sor (J.F.Kennedy)

bottom of page