top of page

Rusya-Ukrayna Krizinin En Gerçekçi Yorumu

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2022

Küreselci dünya seçkinleri toplanıp büyük satranç taşlarını oyun sahasında sürüklediğinde dikkat etmek gerekir. Gözünüzü açın. Kendini sorgulayıcı olarak tanımlayan ve en azından salgından(!) bu yana ana akım medyayı artık takip etmeyenler, yalan fabrikalarının kurbanı olmamalıdır.


Birincisi, Rusya'ya duyulan öfke yersizdir. Putin Rusya değildir. Bu, Putin'in Trump ile gizlice “Drain The Swamp” türünde devrimci komplolar kurduğu anlamına mı geliyor?

Putin "iyi adam" mı?

Hayır, artık siyah beyaz düşünmeye son. Bu basitleştirme bizi tekrar tekrar kısır döngüye sokar.

Putin elit bir oyuncu.

Dünya Ekonomik Forumu Üyesi. Elitlere karşı Halk. Her zaman tek ve aynı oyun:


Rusya daha geçen yıl, ekonomik sosyalizm, yapay zeka, postmodern bir internet dünyası ve bir dizi başka küresel çıkar üzerine odaklanan WEF'in (Dünya Ekonomik Forumu'nun) “Dördüncü Sanayi Devrimi Ağı”na katılacağını duyurdu. Rusya, Big Tech trenine atlıyor.


Küreselcilerin üzerine atlaması, çatışmayı körüklemesi ve tansiyonu kendi çıkarlarına kullanması için Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın, yeterince geçerli bir geçmişi var. Burada giderek daha büyük bir dizi domino taşı harekete geçiriliyor. Rusya küreselleşme karşıtı değildir. Oyun tahtasındaki taşlardan sadece biridir.


Yüzeysel anlaşmazlık, her iki tarafın da birkaç diplomatik hamlesiyle yatıştırılabilirdi.

Batılı ana akım medya bize sürekli olarak Ukrayna'da savaşın yakın olduğunu pompaladı. Rusya'nın Ukrayna sınırındaki birlikleri birleştirdiğini ve Amerikan vatandaşlarının bir an önce ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi. Buna karşın Ukrayna Devlet Başkanı ise yatıştırıcı mesajlar verdi; Yaklaşmakta olan bir işgal tehdidi görmedi.

Putin'in birincil talebi NATO'nun Ukrayna ve Gürcistan'ı kapsayacak şekilde genişletmesiyle ilgili değildi. Ukrayna da bunu yapmak niyetinde değildi. Soğuk Savaş'tan sonra Putin, şu anda bağımsız olan Baltık Devletlerini yeniden içine alma tehdidinde bulunmadı. Durum stabil görünüyordu.


Bununla birlikte, Biden yönetimindeki ABD, Ukrayna'nın NATO'ya kabulünün artık dikkate alınmayacağını hiçbir zaman doğrulamadı. Tanıklara göre, ordunun iç toplantılarında Ukrayna da bunun ne kadar tehlikeli bir hata olacağını defalarca vurguladı. Soğuk savaştan bir kamp ateşi yak!

Genişletilmiş NATO birliğinin Avrupa'nın bölünmesini önlemek için gerekli olduğu iddiası saçmadır. Bir mazeret. Avrupa Birleşik Devletleri hedefleniyor.


ABD, 2014'ten bu yana Ukrayna'yı 5,4 milyar dolarlık cep harçlığı ve silahla beslemeyi durdurabilirdi. Sadece 2022 yılında ülkeye 90 tonun üzerinde askeri teçhizat gönderildi. Rusya, Donbass'a gizli özel kuvvetler göndermeyi durdurabilir ve diplomatik müzakereler önerebilirdi. Bunların hiçbiri olmadı veya olmayacak çünkü olması gerekmiyor. Barış hiçbir zaman istenmedi.


Putin'in müdahalesini hiçbir şey haklı çıkaramaz. Ancak burada tüm oyuncular tarafından amaçlanmış, tamamen öngörülebilir bir senaryonun oynanmadığı iddiası bir yalandır.


COVID anlatısı son iki yıldır başarılı bir şekilde yayılıyor ve "Yeni Normal" için birçok iz bırakıyor, ancak bocalıyor. Yeni bir şeye ihtiyaç var. Korku ve dehşet uyandıran ve odağı on yıllardır gösterinin temelini oluşturan aynı niyetlerden saptıran yeni bir kaos.


Savaş, arz sorunlarını, ekonomik çöküşü, enflasyonu, Avrupa'nın istikrarsızlaşmasını kapsar. Rusya'dan gelen gaz ve petrol kıtlığı, elit kompleksin suçlanmak istemediği tüm şikayetler için bir açıklama sunuyor. Oyun üst katta oynanır ve servet biriktirilir çünkü bu kişiler bir sonraki adımda ne olacağını tam olarak bilirler. Kuralları onlar belirliyor. Hükümedenler ve halk arasındaki uçurum giderek açılıyor.


Ekonomik kriz, yoksulluk ve histeriye yol açar. Ve onunla birlikte panik içinde otorite ve diktatörlük çığırtkanlığını tetikler.

Buna uluslararası bir çözüm ise: Küreselleşmedir.

Virüsün artık yapamadığını savaş yapacak.

Hâlâ bireysel özgürlükte ısrar eden özgürlük savaşçılarının sesi bu şekilde susturuluyor.


Bizi rahat bırakın tiranlar. Kartlarınızı, senaryonuzu, niyetlerinizi görüyoruz.

Sorunları başlatanın siz olduğunuzu biliyoruz.

Kimsenin talep etmediği çözümler karşılığında aslında bizi zincirlemek istediğinizin farkındayız.


Medyanın ziyafet çektiği her dünya çatışması, her uluslararası trajedi stratejik bir eylemdir.

Bu iki taraf arasındaki bir savaş değil. Masum insanlar sırtından oynanan bir oyundur.


Akıl sağlığınızı, bağımsızlığınızı, özgürlüğünüzü koruyun.


Naomi Seibt - 27.02.2022


Kaynak:


592 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments