Covid19 - Tıbbi Dedektiflere Göre Bir Dava

Güncelleme tarihi: 16 Mar 2021

Yazıdan Satırbaşları

● Hidroksiklorokin ile tedavi yakında sona ermezse, özellikle Afrika'da, yaygın ölüm riski olur.

● Bu nedenle araştırmamın korkutucu sonucu olarak bu vakalar, tipik zatürre belirtileri olmaksızın hemoliz, mikrotrombi ve nefes darlığı olarak, alttaki iki faktörün biraraya geldiği durumlarda daha sık görülmektedir.

● Zor olan, örneğin Kuzey İtalya, İspanya veya New York'ta neler olduğunu bulmaktır. Bunu kavramak için normal epidemiyolojide öğretilenlerden daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Maalesef kurumsal olarak bozulmuş Johns Hopkins Üniversitesi'nde, bana çok fazla metodolojik bilgi veren yoğun epidemiyolojik eğitime katılırdım. Ayrıca "Tıbbi Dedektifler" diye bir şube de vardı.

● Bir hastalık - DSÖ tarafından bildirilen bir hastalık bile "sahte" olabilir. Kuş gribi ve domuz gribi vakalarında, ilaç ve aşı endüstrisinin insafsız yapısını gördüm ve araştırdım. Milyarlarca kamu parasını tehlikeli ürünlerle bazı kişilere yönlendirmek için defalarca sağlık korkuları yaratıldı. Bu yüzden Kovid-19 için: Halkın sürekli kaygısının arkasında başka bir şey daha olabilir mi? Qui bono? Korkudan kim yararlanır? diye sormak faydalı olacaktır.

● Berlin Charité'nin (yardım kurumunun) viroloji departmanı, Kovid-19 ile ilgili Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından desteklenmektedir. Drosten ve ark. tarafından PCR testinin ortak yapımcısı şu anda giderek daha fazla test üreten ve milyonlarca kişiye satan biyo-teknoloji şirketi TIB Molbiol'un CEO'sudur. Ancak bunlar, bu dünyayı neyin tersine çevirdiğini açıklamamış ikincil bulgulardır.


Koyu ten renkli ve güney ülkelerden gelen Kovid-19 hastalarının sayısız ve orantısız sık ölümleri de ilaca bağlı kötü tedavinin bir sonucudur. Etkilenenler belirli bir enzim eksikliği olan insanlardır, özellikle sıtmanın eskiden veya hala yöresel olduğu bölgelerden gelen erkeklerde görülen eksiklik. Onlar şu anda, tolere etmedikleri bir ilaç olan ve şimdi tüm dünyada kovid-19 tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin ile tedavi ediliyor. Bu uygulama yakında sona ermezse, özellikle Afrika'da, yaygın ölüm riski olur.


WOLFGANG WODARG, 2 Mayıs 2020


Not: Bu makale Almanca, Portekizce ve Fransızca olarak da mevcuttur. (Editörün Notu: ve artık Türkçe olarak da mevcut)


Beni çok rahatsız eden bu bulgular üzerine yaptığım araştırmayı açıklamadan önce, korona krizinin değerlendirilmesi SARS-CoV-2 PCR testinin güvenilirliği artı her yerde bulunan korku ve bunun politik olarak nasıl kullanıldığı hakkında birkaç kelime söylemek istiyorum.


2020'nin başından beri dünyayı tamamen değiştiren Wuhan'dan sonraki olaylarla ilgili araştırmalarımda, hızlı bir şekilde farkına vardım ki, yeni tip Korona virüsü varyantı yaşıyor olsak da, ölüm sayıları ve ölüm oranları Alman verileri ışığında, son yıllarda gözlemlenenlerden veya gözlemlenebileceklerden önemli ölçüde farklı değildir.


Korona virüsleri Çin'de kısa vadedeki SARS 2002/2003 ve Arap ülkelerindeki MERS (2012 den beri) hariç, küresel mevsimsel solunum yolu viral enfeksiyonlarına bilimsel olarak bir katkıda bulunmadıkları için dünya çapında epidemiyolojik sürveyansın odağı olmamışlardır. Ayrıca influenzada olduğu gibi her yıl yeniden birleştirilip pazarlanabilecek mevcut aşılar da yoktu.


Bilindiği gibi, küresel grip dönemleri, 2009 yılındaki domuz gribinden bu yana "salgın" olarak adlandırılmaktadır, tek patojene odaklanma ve enflasyonist bir tavır. Bu bağlamda, uyanıklık ve tarihsel olarak haklı şüphecilik uzun zamandır gerekmektedir. Çünkü 2009'daki H1N1 virüsleri gibi normal, değişen ve küresel dolaşımdaki viral kış misafirlerimiz zaten Pandemi kriterlerine uyuyor, o zaman da bu terim anlamsız hale geliyor. 2009 dan önce durum farklıydı.

Bir pandeminin gerekli özellikleri arasında çok sayıda ciddi hastalık ve çok sayıda ölüm ve dünya çapında felaket düzeyde bir aşırı sağlık yükü vardı.


Bana göre Wuhan olayının “enfeksiyon epidemiyolojik” yönleri gayet açıktır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının (ARE) izlenmesi için Alman ağlarının (“Grip Konsorsiyumu”, “Grippe-Web”, “ARE hastane verileri” ve “ülkedeki yoğun bakım ünitelerinin kullanımına ilişkin veriler”) mevcut rakamlarına göre 2019/2020 geniş spektrumlu grip dalgası, herhangi bir özel durum olmadan geçti. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle sadece raporlama servislerindeki konsültasyonlar sezonun son haftalarında çok daha az sıklıkta gerçekleşti.


Akut mevsimsel solunum hastalıkları ile ilgili olarak, şu anda artan akut solunum yolu enfeksiyonlarından korkmak için bir neden yoktur. Tıbbi bakış açısı ve mevcut veriler dikkate alındığında özel önlemler artık gerekli değildir, hükumet aksini söylese bile.


SARS-CoV-2 PCR testi: spesifik değildir, tıbbi olarak işe yaramaz, ancak kaygı üreticidir.

Kovid-19 olayındaki büyük önemi nedeniyle, SARS-CoV-2 PCR testine özel dikkat gösterilmelidir. Bu test virüsü ölçmek ve yeni bir yayılma hakkında konuşabilmek için mevcut olan tek araçtır.

Bu konudaki değerlendirmem Şubat sonundan beri değişmedi. Alman bilim adamları tarafından tasarlanan SARS-CoV-2 virüsleri PCR testi olmasaydı, bir korona "salgınını" hatta "pandemisini" fark etmeyecektik.


WHO tavsiye ettikten sonra ("tıbbi teşhis amaçlı değil), test tüm ülkede SARS virüsünün parçalarını bulmak için kullanıldı. Çin'deki bir kurum, Alman devlet radyosundaki (Deutschlandfunk) bir röportajında adını anmak istemediği viroloğa (Prof. Drosten) bu test ile Wuhan SARS virüsünde aradıkları SARS parçasını bulduğunu iddia etti.


Resmi olarak ve tıbbi amaçlarla onaylanmamış ve şimdi dünya çapında "vaka" aramak için kullanılan bu test hakkındaki değerlendirmem aşağıdaki gibidir:


Nasıl oluyor da bir test, yarasalar, köpekler, kaplanlar, aslanlar, evcil kediler ve insanların yıllardır değişen ve dünyada yayılan birçok farklı SARS virüsü için pozitif çıkar ve onun sadece dört aylık SARS-CoV-2 virüsünün tespiti için spesifik olduğu iddia edilebilir?


Görünüşe göre çok fazla pozitif sonuç üreten hassas bir test. Bu nedenle bu arada doğal olarak yeniden şekillenen birçok Sars benzeri patojeni tespit edebilir. Wuhan‘daki virüslerin de buna dahil olacağı şüphesizdir.


Bununla birlikte, test görünüşte sürekli değişen, konağı hızlı bir şekilde değiştirebilen ve virologların veri tabanında bulunmayan önceki SARS varyantlarını da ölçer. Ancak, bunlar olağanüstü derecede tehlikeli olarak düşünülmemektedir.


Peki, birçok zararsız enfeksiyon ile daha az sayıda şiddetli seyreden enfeksiyonlar arasındaki tutarsızlığın, kullanılan testle farklı varyantların eşit doğrulukta bulunmasından kaynaklanmadığını nasıl biliyoruz? Özellikle hayvan varyantlarında bile pozitif olduğu için!

Bununla birlikte, muhtemelen anlamsız olsa da, pozitif bir test sonucu her zaman korkutucudur ve etkilenen ve sorumlu olanlar üzerinde anında ve öngörülebilir bir davranışa neden olur.

Her yerde bu testlerin yapılması, solunum odalarına odaklanılması, kliniklerde covid-19 hastaları için yer boşaltılması ve triyaj egzersizleri paniğe neden oldu ve bu ciddi ölçüde gözdağı verilmiş halkın itaatini garantiledi.Korkuyu nasıl sonlandırabiliriz?

Karantina önlemlerinden önce bile Almanya'nın büyük olasılıkla fazla etkilenmeyeceği giderek netleştiğinde, ülkedeki (Almanya) raporlara iki yeni korku görüntüsü hakim oldu ve bu sayede genel korkunun ve kurallara uymanın devam etmesi sağlandı: birçok İtalyan ve İspanyol hastanesinde tabutlar ve ölümcül kaos ve New York'taki cesetler ve toplu mezarlarla dolu soğutmalı konteynerler. Sonuç olarak, bu durumun tehlikeli bir salgın olması gerektiğiydi.


Bununla birlikte, aynı virüsün Hamburg'da New York'tan çok daha zararlı olması olası değildir. Bunun başka sebepleri olmalı.


Bu nedenle araştırmamı son gelişmenin bu yeni odak noktalarına yoğunlaştırdım. Belki de birçok hükümetin neden "ikinci dalga" tehdidi ve sürekli bir karantina ihtiyacı hakkında konuşmaya devam ettiğini anlamak daha kolay olurdu. Şu anda, tüm nüfus, aşı ile kurtarılana kadar önlemlerin az çok sürdürülmesi gerektiği düşünülmektedir. Tatiller, kutlamalar, kültürel ve sportif etkinlikler olmadan bir buçuk yıllık "yeni bir normallik" talep edilir ve zorunlu aşılar, zorunlu testler, izleme ve bağışıklık uygulamaları beklenir.


Bu durum neden ortaya çıkmaktadır? Hükumet, yasaların temel bölümlerini kaldırmanın, orta sınıfı iflas ettirmenin, işçilerin ve çalışanların işsizliğe düşmesine izin vermenin gerekli olduğuna nasıl bu kadar emin olabilir? Başka neyle karşı karşıyayız?Tıbbi Dedektifler: Yüzeyin altına bir bakış

Zor olan, örneğin Kuzey İtalya, İspanya veya New York'ta neler olduğunu bulmaktır. Bunu kavramak için normal epidemiyolojide öğretilenlerden daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Baltimore'da, maalesef kurumsal olarak bozulmuş Johns Hopkins Üniversitesi'nde, bana çok fazla metodolojik bilgi veren yoğun epidemiyolojik eğitime katılırdım. Ayrıca "Tıbbi Dedektifler" diye bir şube de vardı.


Burada, tarihten ve iyi araştırılmış vakalardan insanların sağlık durumlarının hangi durumlardan ötürü değiştiği mesela gıda zehirlenmesinden mi, insan yapımı hatta suç sebepli nedenler sebebi ile mi olduğu ortaya çıkartılabilir. Tıbbi dedektiflerin olaylarında (herkes bunu suç romanlarından bilmekte) failler ve kurbanları, sebepler ve suç aletleri, mazeretler ve suça teşvik edenler vardır.


Bir hastalık - DSÖ tarafından bildirilen bir hastalık bile - "sahte" olabilir. Kuş gribi ve domuz gribi vakalarında, ilaç ve aşı endüstrisinin insafsız yapısını gördüm ve araştırdım. Milyarlarca kamu parasını tehlikeli ürünlerle bazı kişilere yönlendirmek için defalarca sağlık korkuları yaratıldı.


Bu yüzden Kovid-19 için: Halkın sürekli kaygısının arkasında başka bir şey daha olabilir mi? Qui bono? Korkudan kim yararlanır? diye sormak faydalı olacaktır.Korku tacirleri olarak Virologlar

Dünya Sağlık Örgütü'nün yanısıra korku tacirleri yine geçmişten tanıdığım bazı virologlar. Çoğu virolog - ve bu maalesef bugün tıp enstitülerinin her yerinde "yeni normallik" - ilaç endüstrisi veya diğer yatırımcılar ile yakın işbirliği kurmaktadır.


Üçüncü parti fon elde etme becerileri gösterildiğinde, akademik bir unvan almak günümüzde daha kolay hale gelmiştir. Bilim "aldatmaya" alışmış bir hale gelmiştir ve üniversiteler bunu şeffaf olmayan spin-off şirketler, kamu-özel sektör ortaklıkları ya da iddia edilen yardım kuruluşları ile işbirliği yoluyla kolaylaştırmaktadır.


Berlin Charité'nin (yardım kurumunun) viroloji departmanı, Kovid-19 ile ilgili Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından desteklenmektedir. Drosten ve ark. tarafından PCR testinin ortak yapımcısı şu anda giderek daha fazla test üreten ve milyonlarca kişiye satan biyo-teknoloji şirketi TIB Molbiol'un CEO'sudur. Ancak bunlar, bu dünyayı neyin tersine çevirdiğini açıklamamış ikincil bulgulardır.


Uzmanların çoğunluğu, Almanya ve komşu ülkelerdeki enfeksiyon tehlikesinin geçtiğini artık inkar edemez duruma gelmişlerdir. Yine de hükumetlerde, kamu ofisleri ve bilim camiasında bizi korku ile evlerimize hapsetmek ve bize ne yapmamız gerektiğini dikte etmeye devam etmek isteyen insanlar var.


Bu tıbbi olarak anlaşılmaz panik durumu ve birçok salgın-hijyenik olarak saçma yetkilendirme ve özgürlüğü geri plana koyan disiplin önlemleri hakkındaki sıkıntıma, olası gizli nedenlerle ilgili olan bir "tıbbi dedektif" in merakı da eşlik ediyor. Yine de, bu noktada siyasi veya ekonomik geçmişle uğraşmak istemiyorum ama bunun için zaman muhtemelen gelecek. Üstelik benim uzmanlık alanıma girmemektedir."İkinci dalga" ile mi karşı karşıyayız?

Kendime sorduğum soru: Görünüşe göre nispeten zararsız bir patojen ile bu tür korku senaryoları oluşturmak nasıl mümkün oldu, böylece bunu eleştirenler zahmetsizce ortadan kaldırılabilir ve toplumdaki korku, medya tarafından sürekli beslenebilir mi?


Ayrıca, Alman Şansölyesi, Sağlık Bakanı, “seçkin virolog” ve diğerlerinin ne gibi bilimsel kanıtlara dayandığını bilmek istiyorum: İkinci dalga henüz gelmedi. Daha aylar alacak. Tatile çıkmamalıyız. Gelecekte evden çalışmaya hazır olmalıyız. Hepimiz henüz test edilmemiş bir ilaçla test edilmeli, izlenmeli ve aşılanmalıdır. Bütün bunlar 23 Nisan'da Bill Gates tarafından yayınlanan "İlk modern salgın" başlıklı senaryoda zaten belirtilmiş olsa da, orada da tıbbi olarak açıklanmıyor.