top of page

1 Nisan Raporu

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2020

Şu ana kadar (Japonya veya Güney Kore gibi Asya ülkeleriyle benzer biçimde) radikal önlemler olmadan idare etmiş olan ve ölüm oranlarında artış bildirmeyen İsveç, stratejisini değiştirmesi için uluslararası medya tarafından dikkat çekici bir biçimde baskıya uğramaktadır.


Hamburg Üniversitesi Tıp Merkezi yöneticisi Dr. Ansgar Lohse, sokağa çıkma yasağı ve temas yasaklarının acilen kaldırılmasını talep ediyor. Daha fazla insanın korona ile enfekte olması gerektiğini savunuyor. Anaokulları ve okullar en kısa zamanda açılmalıdır ki çocuklar ve ebeveynleri korona virüsüyle enfeksiyon yoluyla bağışıklık geliştirebilsinler. Doktor Lohse, katı önlemlerin devam ettirilmesinin can kayıplarına da neden olabilecek bir ekonomik krize yol açacağını belirtmiştir

İspanya’da testleri pozitif çıkan kişilerin %15'i doktor ve hemşirelerdir. Çoğunda belirti olmasa da karantina altına alınmaları gerekmekte, bu da İspanyol sağlık sisteminin çökmesine yol açmaktadır.

Çevresel toksikoloji dalında doktora sahibi bir uzman tarafından yorumlanmış Norveç'ten gelen en son veriler de yine – bir salgın durumunda bekleneceği gibi – testleri pozitif çıkan kişi oranlarının artmadığını, fakat korona virüsleri için geçerli normal aralık olan %2 ile %10 arasında değiştiğini gösteriyor. Testleri pozitif olup ölenlerin yaş ortalaması 84 olup, ölüm nedenleri halka açıklanmamıştır, ölüm oranlarında da fazlalık yoktur.

New York Eyaleti’nden gelen veriler, testleri pozitif çıkan bireylerin hastanede tedaviye alınma oranının başlangıçta varsayılana göre yirmi kattan daha düşük olduğunu gösteriyor.

Bir Alman devlet bakanı, halka şu çağrıda bulunmuştur: “Uyanık olun ve korona salgınını sınırlamaya yönelik kuralları çiğneyenleri polise ihbar edin”. “Hevesle ihbar edilenler" örneğin “grup olarak dolaşanlar, oyun bahçelerindeki çocuklar, partiler” ve yürüyüşçülerdir.

Alman anayasa hukuku uzmanları “temel haklara ciddi tecavüzler olduğu” konusunda alarm vermektedir. Anayasa hukuku uzmanı Hans Michael Heinig, “demokratik anayasal devletin birden bire faşist-isterik bir hijyen devletine dönebileceği” uyarısında bulunuyor. Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nden Profesör Christoph Möllers’e göre, enfeksiyondan korunma yasası, “yurttaşların özgürlük hakkına yönelik bu denli uzun boylu kısıtlamalara temel oluşturmak için kullanılamaz”. Alman Federal Anayasa Mahkemesi eski başkanı Hans Jürgen Papier’e göre, “Acil durum önlemleri otoriter bir gözetleme devleti yararına sivil özgürlüklerin askıya alınmasını haklı kılmaz”.

44 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments