top of page

31 Mart Raporu

Macar Başbakanı Viktor Orban, kendisinden önce gelmiş diğer başbakanlar ve cumhurbaşkanları gibi, Macar Parlamentosu’nu şu anda bir “acil durum yasası” ile büyük ölçüde güçsüzleştirmiş olup, ülkeyi kararnamelerle yönetiyor.


Alman Robert Koch Enstitüsü başkanı, daha önceden var olan koşulların ve gerçek ölüm nedenlerinin sözde “korona ölümleri” tanımında bir rol oynamadığını yeniden teyit etmiştir. Tıbbi açıdan, böyle bir tanımlama açıkça yanıltıcıdır. Beklenen ve genel olarak bilinen etkisi ise siyasete ve topluma korku aşılamaktır.


İtalya’da durum şimdi sakinleşmeye başlıyor. Bilindiği kadarıyla, geçici olarak artan ölüm oranları (65+) çoğunlukla kitlesel panik ve sağlık hizmetlerinde bir çöküşle beraber gelen, daha ziyade yerel etkilerdir. Kuzey İtalya’dan bir politikacı örneğin şunu sormaktadır, “Brescia’daki Kovid hastaları Verona yakınlarındaki yoğun bakım yataklarının üçte ikisi boş dururken nasıl olup da Almanya’ya taşınmıştır?”


Avrupa Klinik Araştırmalar Dergisi’nde (European Journal of Clinical Investigation) yayınlanan bir makalede, Stanford tıp profesörü John C. Ioannidis “abartılan bilgilerin ve kanıta-dayalı-olmayan önlemlerin verdiği zararları” eleştirmektedir. Başlangıçta dergiler bile kuşkulu iddialar yayınlamıştır.


Mart ayı başında Çin Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan ve Kovid-19 virüs testlerinin güvenilir olmadığını (belirti göstermeyen hastalardaki yaklaşık %50 oranında hatalı-pozitif sonuçları) gösteren, Çin’de yapılmış bir araştırma sonradan yayından geri çekilmiştir. Bir NPR muhabirine göre, bu çalışmanın, bir tıp fakültesinin dekanı olan başyazarı, yayından çekilme olayının nedenini açıklamak istememiş, siyasi baskıya işaret edebilecek bir deyişle “hassas bir konu” demiştir. Halbuki, bu çalışmadan bağımsız olarak, PCR diye bilinen virüs testlerinin güvenilir olmadığı zaten uzun zamandır bilinmekteydi: Örneğin 2006’da, Kanada’daki bir bakımevinde kitlesel bir enfeksiyona yol açan SARS korona virüslerine “rastlanmış”, daha sonra ise (risk grupları için yine ölümcül olabilecek) adi soğuk algınlığı korona virüsleri olduğu ortaya çıkmıştı.


Alman Risk Yönetimi Ağı RiskNET yazarları, bir Kovid-19 analizinde bir ”kör uçuş” ‘tan ve “veri kompetansında ve veri etiğinde yetersizlik” ‘ten söz ediyorlar. Gittikçe daha fazla sayıda test ve önlemler yerine temsil edici özellikte bir örnek gereklidir. Alınan önlemlerin “anlamı ve oranı” eleştirel biçimde sorgulanmak zorundadır.


Uluslararası üne sahip Arjantinli-Fransız virolog Pablo Goldschmidt ile yapılan İspanyolca bir söyleşi Almancaya çevrilmiştir. Goldschmidt dayatılan önlemlerin tıbbi açıdan ters etki yaptığı görüşünde olup, “totaliterliğin kökenleri” ‘nin kavranması için şu anda “Hannah Arendt okunmalı” diyor.


61 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page