top of page

İtalya, Fransa, ABD ve Büyük Britanya'daki Durum

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2020


İtalya:

İtalyan Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan en son verilere göre, 65 yaş üzeri tüm yaş grupları için ortalama ölüm oranları, yumuşak geçen kış nedeniyle ortalamanın altında seyrettikten sonra, şimdi önemli ölçüde yükselmiştir.


14 Mart’a kadar, ortalama ölüm oranları hala 2016/2017 grip mevsimindekinin altındaydı, ama bu arada aşmış olabilir. Ölüm oranındaki bu fazlalığın büyük bölümü kuzey İtalya kaynaklıdır. Yine de panik, sağlık hizmetindeki çöküş ve tecritin kendisi gibi başka etkenlerle karşılaştırıldığında, Kovid-19’un kesin rolü henüz açık değildir.

İtalya: +65 Yaş toplam ölüm oranı (kırmızı çizgi) (Mds / Mart 2020)


Fransa:

Fransa'dan gelen en son verilere göre, ortalama ölüm oranları yumuşak geçen bir grip mevsiminden sonra, ulusal düzeyde normal aralık içinde kalmaya devam ediyor. Buna karşın, bazı bölgelerde, özellikle de Fransa’nın kuzeydoğusunda, 65 yaş üstü gruptaki ortalama ölüm oranları Kovid-19’a bağlı olarak keskin bir artış göstermiştir (bkz. alttaki şekil).

Fransa: Ulusal bazda toplam ölüm oranı (üstte) ve ağırlıklı etkilenen yaş grubu (altta)

Haut-Rhin (SPF / 15 Mart 2020)


Fransa aynı zamanda yaş dağılımı ve testleri pozitif çıkan yoğun bakım hastalarının ve ölen hastaların yaş dağılımı ve daha önceden mevcut hastalıkları konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir (bkz. alttaki şekil):

  • Ölenlerin yaş ortalaması 81,2’dir.

  • Ölenlerin %78’i 75 yaşının üzerinde; %93’ü 65 yaşının üzerindedir.

  • Ölenlerin %2,4’ü 65 yaşının altında olup daha önceden (bilinen) hastalıkları yoktur.

  • Yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması 65’tir.

  • Yoğun bakım hastalarının %26’sı 75 yaşının üzerindedir; %67’sinin önceden hastalıkları yoktur.

  • Yoğun bakım hastalarının %17’si 65 yaşının altında olup daha önceden sahip oldukları hastalıkları yoktur.

Fransız yetkililer, “salgının (Kovid-19) toplam ölüm oranlarındaki payının henüz belirlenmediğini” eklemişlerdir.

Yaş gruplarına göre; yatan hastalar (üst-sol), yoğun bakımdakiler (üst-sağ),

evinde yatan hastalar (alt-sol) ve ölenler (alt-sağ) – Kaynak: SPF / 24 Mart 2020


ABD:

Araştırmacı Stephen McIntyre, ABD’deki zatürreden ölümlere ilişkin resmi verileri değerlendirmiştir. Genelde haftada 3000 ile 5500 arasında ölüm olmaktadır ve bu mevcut Kovid-19 rakamlarından önemli ölçüde fazladır. ABD’de toplam ölüm sayısı haftada 50.000 ile 60.000 arasındadır. (Not: Aşağıdaki grafikte, 2020 Mart ayı için en son rakamlar henüz tamamen güncellenmediği için, eğri birdenbire ve hızla düşmektedir).

ABD: Haftalık akciğer enfeksiyonu ölüm vakaları (CDC/McIntyre)


Büyük Britanya:

Londra’daki Imperial College’dan Neil Ferguson, İngiltere’nin Kovid-19 hastalarını tedavi etmek için yoğun bakım ünitelerinde yeterli kapasiteye sahip olduğunu şu anda varsaymaktadır.Patoloji alanında çalışan Emeritus Profesör John Lee, Kovid-19 vakalarına uygulanan özel kayıt şeklinin, normal grip ve soğuk algınlığı vakalarıyla karşılaştırıldığında, Kovid-19’un yol açtığı riskin olduğundan daha yüksek görülmesine yol açtığını iddia etmektedir.


23 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios