top of page

Covid19 Ölüm Haberi Yapılan 21 Yaşındaki Kadının Covid19 Testinin Bile Pozitif Olmadığı Ortaya Çıktı

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2020

BBC News'in haberine göre: İngiliz medyası 21 yaşındaki bir kadının "önceden herhangi bir hastalığı olmadığını ve Covid-19'dan öldüğünü" bildirmişti. Halbuki, daha sonra bu kadının Covid-19 pozitif bile olmadığı ve başka bir nedenle ölmüş olduğu ortaya çıkmıştır. Covid-19 dedikodusu "hafif bir öksürüğü olduğu için"di.


İşte Haberin Türkçesi:


21 Yaşındaki Chloe Middleton’ın Ölümü Covid-19 Olarak Kayıt Edilmedi


Guardian’ın haberine göre İngiltere’nin en genç Koronavirüs kurbanı Chloe Middleton’ın ölümü, ailesine göre, ölüm sebebindeki belirsizlik nedeniyle resmi kayıtlara geçmedi.

Middleton, kalp krizi geçirdikten sonra geçen Perşembe günü Wexham Park Hastanesi’ne götürüldü. Bir kaynağın haberine göre geri döndürme girişimi başarısız oldu ve kısa bir süre sonra vefat etti.

Kaynağın söylediğine göre, adli tıp görevlisi, Middleton’ın öksürüğü olduğunu söyledikten sonra bunu Covid-19 ile ilişkilendirdi. Ancak bu durum vakayı koronavirüs olarak kaydetmeyen hastane görevlilerini şaşırttı.

Doğrulanmış Kümülatif Vaka

İngiltere Halk Sağlığı verisi – 28 Mart 2020, GMT 14:09


Hastane kayıtlarına göre Ulusal Sağlık Hizmetleri – NHS bünyesinde Koronavirüs kaynaklı ölüm olarak kaydedilmedi.


Middleton’un teyzesinin Facebook’taki, "altta yatan sağlık sorunu" olmadığına dair yayınlanan yazısı Facebook’ta artık yayında değil. Ailesi, internet ortamından abartılı, gerçek olmayan haber yaptıklarına dair suçlandı.


Bir NHS kaynağı bu haksızlık için: “adli tabip ölümün Covid kaynaklı olduğunu söyledi, bu onların anlayışı”. Ancak kaynak, adli tıbbın bu hareketinin hastanenin hastalığı pozitif olarak test etmemesi sebebiyle şüpheli olduğunu söyledi.


Middleton’un annesi, teyzesi ve erkek arkadaşı Guardian’ın röportaj isteğine cevap vermedi. Berkshire’ın üç adli tıp uzmanı da aynı şekilde yorumlara cevap vermediler.


Fakat sonra, Reading Council’daki bir konuşmacı adli tıp uzmanlarının adına bir beyan yayınladı; “Chloe, Wexham Hastanesi’nde 19 Mart 2020 tarihinde vefat etti. Vaka Berkshire adli tıp bürosuna rapor edildi. Ölümü çok üzücüydü ancak doğal yoldan olan bir ölümdü, adli tıp uzmanının bulunmasına gerek yoktu ve hastane ölüm sertifikasını çıkarttı”.


“Ölüm sonrası otopsi veya soruşturma yapılmadı. Artık şu anda ailesinin mahremiyetine saygı duymak zorundayız ve daha fazla bilgi sağlayamayız”.
İngiltere’de resmi olarak en genç kurban Camden, Güney Londra’da yaşayan, Londra College Üniversitesi Hastanesi’nde Salı günü vefat eden, 28 yaşındaki ressam ve dekoratör olan Harkins Sullivan’dır.


Hastane yetkilisi 28 yaşındaki gencin 24 Mart’ta, virüs pozitif olarak test edildikten sonra öldüğünü teyit etti. “Covid-19’lu olarak vefat etti. Ölüm sebebinin bu olup olmadığını söyleyemem”.


Harkins Sullivan test pozitif hastalarla beraber karantina altındaydı. Camden New Journal’a konuşan annesi, Jackie Harkins: “Hepimiz şoktayız, çünkü çok gençti. Sağlıklıydı - ona sağlıklı ye diye söylemene gerek kalmazdı. O her zaman öyleydi. Hastaneye viral zatürre ile gitti, fakat bunun dışında sağlıklıydı. İnsanlar ciddiye almaya başlamak zorunda”.


Annesi geçen hafta ambülansla, solunum güçlüğü ve 39.9 derece ateşle hastaneye gittiğini söyledi. “Bizi gece ve gündüz arıyordu. O gün sabaha karşı 1:15’te aradı ve kendisini nefes almasına yardımcı olmak için suni komaya sokmak istediklerini söyledi” ve ekledi: “Adam ölmeden önce onu görmeye gittim, çünkü artık sona gelmişti ve son saatleriydi. Koronavirüslü diğer kişilerle aynı odadaydı. Eldiven ve önlük verdiler. Görünüşte ölmüştü, makineler onu hayatta tutuyordu. Onunla konuştum ve dedim ki: Hastanedesin, savaşman gerekiyor. Makinedeki çizgi düzleşti, tekrar tekrar düzleşti. Ve bir daha gelmeyeceğini biliyordum”.
Geçen Pazar günü NHS 18 yaşındaki erkek hastanın koronavirüsten öldüğünü öne sürdü, fakat test pozitif olduğu halde bağlantılı olmayan bir sebepten vefat etmiştir.529 görüntüleme

Comments


bottom of page