top of page

Covid-19'da “Tedavinin Hastalıktan Daha Kötü” Olabileceğini Gösteren Artan Sayıda Kanıt Oluşuyor

Bazı ülkelerde Kovid-19 konusunda, “tedavinin hastalıktan daha kötü” olabileceğini gösteren artan sayıda kanıt ortaya çıkmıştır.

Öte yandan, hafif bir hastalığı bulunanların hastanede kaptıkları mikroplarla gelişen nozokomiyal enfeksiyonlar riski vardır. Avrupa’da yılda ortalama 2,5 milyon nozokomiyal enfeksiyon ve 50.000 ölüm olduğu hesaplanmaktadır. Almanya’daki yoğun bakım ünitelerinde bile hastaların %15 kadarı, yapay solunum cihazındayken gelişen zatürre dahil, bir nozokomiyal enfeksiyon yaşamaktadır. Dikkate değer başka bir sorun ise hastanelerdeki antibiyotiklere-dayanıklı mikropların sayısında görülen artıştır.

Bir diğer konu da Kovid-19 hastalarında kullanılan kesinlikle iyi niyetli ama bazen çok agresif tedavi yöntemleridir. Bunlar özellikle steroidlerin, antibiyotiklerin ve anti-viral ilaçların (veya bunların bir bileşiminin) hastaya verilmesini içermektedir. SARS-1 hastalarının tedavisinde ortaya konulduğu gibi, böyle tedavilerin kullanılmalarının sonuçları, hiç kullanılmamasına göre sıklıkla daha kötü ve ölümcül olmaktadır.


236 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments