top of page

Avrupa Çapında Genel Ölüm Sayıları, 25 Mart'a Kadar Çoğunlukla Önceki Yılların Altında Kalmıştır.

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2020

Avrupa izleme verilerinin grafik bir analizi etkileyici bir biçimde şunu göstermiştir: Avrupa çapında genel ölüm sayıları, alınan önlemlerden bağımsız olarak, 25 Mart gününe kadar normal aralıkta veya altında, çoğunlukla da önemli ölçüde önceki yıllardaki düzeylerin altında kalmıştır. Yalnızca İtalya’da (65+) genel ölüm oranı bir miktar (olasılıkla birkaç nedenden dolayı) artmıştı, ama hala bir önceki grip mevsiminden daha düşüktü.


İşte Tüm Haberin Türkçesi

Covid19 Henüz Avrupa'nın Genel Ölüm Oranını Etkilemedi Günümüze kadar olan istatistikler aşırı ölüm oranlarının önceki yıllardan daha düşük olduğunu gösteriyor.

Avrupa'daki 24 ülkenin resmi rakamları, genel ölüm oranının artmadığını hatta şimdiye kadar - son ortalamaların çok altında olduğunu gösteriyor.

İstatistikler, 24 Avrupa ülkesinden halk sağlığı acil durumlarına hazırlıklı olmayı teşvik etmeyi amaçlayan uluslararası bir ajans ortaklığı olan Halk Sağlığı için Aşırı Ölümün Avrupa İzlenmesi Eylemi (EuroMOMO) tarafından toplandı.

Aşırı ölüm oranları” nı izlerler, yani ortalama ölüm oranına karşı resmi olarak kaydedilen ölümlerin sayısı.

Her ülkenin yaş demografisine göre ayrıldığı web sitelerini kontrol etmenizi öneririz. Bugün haritalarına odaklanıyoruz. İşte Avrupa’nın 2020’nin 12. haftasında (19-25 Mart) aşırı ölüm oranını gösteren harita:

MOMO Avrupa Ölüm Oranları, hafta 12 2020 [TAM BOYUT İÇİN TIKLAYIN]


Gördüğünüz gibi, şu anda Avrupa'nın büyük çoğunluğu “fazlalık yok” gösteriyor. Bu, ölümlerin beklenen seviyelerde veya altında olduğu anlamına gelir. İtalya bariz bir istisnadır. Ancak bunun sadece “yüksek” olduğunu, “çok yüksek” olmadığını unutmayın. Bazı bağlamlar için, belki bunu önceki yıllarla karşılaştırmalıyız. İşte 2019'un 6. haftası:

MOMO Avrupa Ölüm Oranları, 6. hafta 2019 [TAM BOYUT İÇİN TIKLAYIN]


Gördüğünüz gibi, genellikle çok daha kötü. “Ortalamanın üstünde”, İspanya ve Portekiz'de “yüksek” bazı ülkeler ve hatta Fransa bile “çok yüksek” .

2019'da küresel bir sokağa çıkma yasağımız yoktu . İşte 2018’in 1. ve 2. Haftaları.

MOMO Avrupa Ölüm Oranları, 1. hafta 2018 [TAM BOYUT İÇİN TIKLAYIN]


MOMO Avrupa Ölüm Oranları, 2. hafta 2018 [TAM BOYUT İÇİN TIKLAYIN]


Bu 2017/18 grip sezonunun yüksekliğiydi. Gördüğünüz gibi, Avrupa büyük ölçüde etkilendi.


2018'de küresel bir sokağa çıkma yasağımız yoktu.

2017'nin 2. haftası daha da kötüydü:

MOMO Avrupa Ölüm Oranları, 2. hafta 2017[TAM BOYUT İÇİN TIKLAYIN]


Batı Avrupa'nın tamamı, özellikle tüm Akdeniz ülkelerinde kötü olan aşırı ölüm oranlarında büyük bir artış yaşadı. 2017 de küresel bir sokağa çıkma yasağımız yoktu.


Açıkçası, bazı şeyler değişebilir (13. hafta sonuçları yarına kadar ), ancak – o şekliyle - 2020 rakamları önceki üç yıldan önemli ölçüde daha düşüktür.

Soru şu: 2017'de 2018'de ve 2019'da sokağa çıkma yasağı olmadıysa … neden şimdi var?

103 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments